Nothing Phone 2 вече е на пазара. Основателят на компанията Карл Пеи постоянно попада във видеа на известни ютюбъри, което ми дава надежда, че втората генерация вероятно е по-добра от разочароващата първа. Дали и сега обаче получихме просто лъскав телефон със светещ гръб, или цялата Андроид екосистема ще бъде разтърсена от нещо оригинално и красиво?
Нека разберем!
Summary
Плюсове
- Красив и иновативен дизайн
- Стабилен чипсет с отлична производителност
- Функционални глифове на гърба
- Дълъг живот на батерията
- Наситен и ярък екран
Минуси
- Остараял USB 2.0 стандарт
- Недоразработено приложение за камера
Цена
Nothing Phone 2 някак си успява да се конкурира както с устройства от високия клас, така и с такива от средния, които хората купуват постоянно. Цената му не би трябвало да е плашеща, нито смешно-ниска, но всъщност стартира от 680$ – определено повече, отколкото очаквах. Нека все пак вземем предвид, че Nothing не е голяма компания и не би следвало да ѝ е изгодно да произвежда по хиляди бройки от смартфона, след което да ги продава под стойността им.
Ресурсите им са ограничени, затова намирам цената за доста оправдана.
Разопаковане
Процесът по разопаковане протече малко по-различно от обикновено, защото без да искам съсипах кутията на телефона с прах за пране. Помислих си, че пликът ще я предпази, но Nothing са взели мерки срещу замърсяването на околната среда, редуцирайки въглеродния си отпечатък. И все пак нямам забележки. Кутията е малко по-голяма, отколкото при други смартфони, но изглежда доста добре.
След като премахнете найлона, ще откриете Nothing Phone 2, зарядно и ръководство за потребители. Общо взето е това. Този път си закупих по-тъмния вариант на телефона.
Технически характеристики
- Корпус: Алуминиева рамка с Gorilla Glass 5 отзад и отпред
- Тегло: 201.2 г
- Дисплей: 6.7-инчов LTPO OLED дисплей, 120Hz честота на опресняване, 1600 нита максимална яркост, 1080x2412p резолюция
- Процесор: 8-ядрен Qualcomm SM 8475 Snapdragon 8+ Gen 1
- Памет: 128GB+8GB, 256GB, 512GB + 12GB
- Операционна система: Android 13 в комбинация с Nothing OS 2.0
- Задни камери: 50MP широкоъгълна камера с бленда f/1.9 и OIS, 50MP ултраширокоъгълна камера с бленда f/2.2 и 114° зрително поле
- Предна камера: 32MP камера с бленда f/2.5
- Батерия: 4700mAh с възможност за бързо зареждане на 45W
- Говорители: Двойни стерео говорители
- Сензори: Пръстов отпечатък (под дисплея), Акселерометър, Сензор за близост, Жироскоп, Компас, GPS и NFC
- Свързаност: USB Type-C 2.0, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 802.11
Дизайн и конструкция
Nothing Phone 2 изглежда зашеметяващ. Рядко съм срещал телефон с толкова изпипан и различен дизайн. Светлинният спектакъл, който излъчва пряко от гърба си, го прави не само красив, но и функционален. Смартфонът има по-квадратна форма – всичките му страни са плоски, което е силна прилика с iPhone 14 и S23 серията. Освен това, гърбът е прозрачен, което Ви позволява буквално да надникнете вътре в телефона.
Разположението на бутоните не е като при повечето Android-базирани устройства. Бутонът за включване и изключване е отдясно, докато тези за сила на звука са отляво. Отдолу е поместен микрофонът, един стерео говорител, USB Тип-C порт за зареждане и слот за сим карта.
Въпреки че много харесвам дизайна на телефона, трябва да призная, че е огромен. Ако имате големи длани, това не би следвало да е проблем, но за всички останали преживяването ще е малко ощетено. Имам своите резерви и към стъклото, което Nothing са решили да използват. Gorilla Glass 5 определено не е най-добрата опция.
Дисплей
Дисплеят не е никак зле. Технически погледнато, телефонът разполага с 6.7-инчов LTPO OLED екран с внушителната резолюция от 1080×2412 пиксела и 120HZ опреснителна честота. Тези параметри гарантират бързина, наситеност и пъстри цветове, но яркостта изглежда е била оставена на заден план. Ако я сравним с тази на S23, веднага ще открием осезаемата разлика от 150 нита. Трябваше постоянно да си свалям очилата, когато правех снимки на пряка слънчева светлина.
В нормални обстоятелства яркостта ще е достатъчна. Богатите цветове и отличната честота на опресняване могат да Ви осигурят страхотно гейминг преживяване.
Камера
Nothing Phone 2 разполага с двойна 50-мегапикселова камера и IMX890 основен сензор на изображение – същият, заложен в OnePlus Nord 3, OnePlus 11 и много други Realme и Oppo устройства. Снимането дава добри резултати през повечето време, често даже отлични. Камерата спокойно може да се сравни с тези на висококласните смартфони, особено ако правите снимки през деня. Не очаквайте все пак да стигне много по-далеч от S23 Ultra и Xiaomi 13 Pro.
Изображението е добро дори по залез. Широкоъгълната камера е леко ограничаваща, но ако сте достатъчно креативни и търпеливи и разполагате с отлични светлинни условия, бихте могли да запечатате красиви спомени.
Nothing Phone 2 се справя добре и с видеата. Нощният режим е доста сполучлив, така че не се колебайте да го използвате. За съжаление, липсва опцията за 24FPS снимане, въпреки че камерата технически го поддържа. Решението тук е да инсталирате отделно приложение.
Нямам забележки за предната камера. Може да е без 4K режим, но генерира страхотни снимки и позволява стабилно видеозаснемане.
Ако нещо заслужава критика, това е вграденото приложение за камерата. Интерфейсът му прилича много на онзи, заложен в iPhone. Нощният режим се включва автоматично веднага щом се стъмни навън, но можете да го изключите от настройките. Освен това т.нар. Expert режим предлага доста ограничен ръчен контрол върху камерата. За сравнение, приложенията за снимане на Samsung и Mi са далеч по-гъвкави, с много повече настройки и свобода за потребителя.
Накратко: камерата е страхотна за снимки, ощетена за видеа и донякъде не на очакваното ниво предвид цената на смартфона и големите надежди за него.
Производителност и потребителско изживяване
Най-силната страна на Nothing Phone 2 е производителността. Процесорът Snapdragon 8+ Gen 1 генерира невероятно добри резултати. За похвала са огромните усилия на компанията в името на оптимизацията – въпреки че чипсетът е на две години, разликата в работата му е само около 6%.
От софтуерна гледна точка, Nothing отново са се справили отлично. Намирам операционната система за по-добра от стоковия Google Android. Nothing Phone 2 има всичко, присъщо за Google: персонализиране на плочки, плъзгане през навигационния панел, едноцветни икони на приложенията, уиджети за заключен екран, възможност за заключване и клониране на приложения и много други. Ако сте фенове на Android, този телефон покрива всички критерии за едно автентично потребителско изживяване.
Експерименталният режим е друго нещо, което много харесвам на софтуера. Този път има повече приложения и практически никакви бъгове.
Издръжливост на батерията
Батерията на Nothing Phone 2 е лесно съпоставима с тези на повечето висококласни смартфони от тази година. Разполагате с 4700mAh и 45W бързо зареждане.
Глифовете
Ако се чудите защо Nothing Phone серията е толкова популярна, това се дължи на глифовете. Втората генерация идва с по-големи светлини и повече функции, както и лек звук, който вероятно би подразнил някои хора.
Като цяло харесвам глифовете, но малко ми идва в повече, че са основната причина толкова много деца да искат да имат Nothing Phone 2.
Недостатъци
- Остарял USB 2.0 Тип-C стандарт
- Опростено приложение за камера
- Не поддържа e-Sim
- Степента на водоустойчивост е IP54
Заключение
Трудно е да опиша Nothing Phone 2 с една дума. Прилича на старо OnePlus устройство с бърз и гладък софтуер, задоволителна камера и няколко пропуски по хардуера. Мисля, че е твърде надценен, но въпреки това ми дава някакво „премиум“ усещане всеки път когато го ползвам. Независимо от разминаването между цена и качество, телефонът е стабилен, надежден и доста мощен.
Научете повече за него в нашето YouTube видео.